1957. március 27-én volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. 1961-ben a Nemzetközi Színházi Intézet bécsi közgyűlése által elfogadott határozat alapján e napon van a Színházi Világnap. 1978-tól a világ valamennyi országában üzenettel köszöntik e napot.
A Forrás Néptáncegyüttes Független Színház csatlakozik a világnaphoz, és a 2020-as Magyar Teátrumi Társaság üzenetével köszönt minden színházi társulatot és a közönséget.
Feladata:
Örömmel tájékoztatunk mindenkit, hogy a Forrás Néptáncegyüttes 2020-ban Független Színházza alakult. Bővebb információt az együttesről fülnél olvashatnak.
Nagy örömünkre szolgál, hogy a Nemzeti Kulturális Alap, Halmos Béla Program Kollégiuma támogatta a Forrás Néptáncegyüttes új előadásának megalkotását, zenei kíséretének megszületését.
A Forrás Néptáncegyüttes teljes erővel dolgozik legújabb produkcióján, mely a MESTERMUNKA címet kapta.
Az előadás a maga nemes egyszerűségében autentikus folklór, szívet és szemet gyönyörködtető néptánc előadás, káprázatos népviseletekben (köszönjük Csoóri Program) és színházi formákat tartalmazva igazi színházi élmény lesz.
Rangját az adja, hogy kivétel nélkül az összes koreográfus saját tájegységének mestere és feladata az, hogy készítse el az életművét összegző „mestermunkát”. A mester koreográfusok mivel különböző, lakóhelyeken és különböző tájegységeken élnek, így ez önmagában az előadás hiteleségét, változatosságát, és minden bizonnyal egészen egyedi ízét és tartalmát garantálja. Arra különös hangsúlyt fektetünk, hogy a felkért mester akár lakóhelyétől függetlenül, de az adott tánctípus mestere legyen. Népszokások, rítusok, férfi és női táncok, titkok és szertartások, ünnephez kötődő tradíciók, vagy csak az adott tájegység táncélménye biztosítja a színek, hangulatok, életérzések változatosságát. Jelen esetben kifejezetten „kis-magyarországi” tájegységeket választottunk, ami szinte „hiánycikk” mert miközben az együttesek figyelmüket a Kárpát-medencére fordítják, már-már van olyan hazai tájegység, amelyik szinte elfelejtődött. Éppen azért, a majdnem vagy éppen elfelejtett, az együttesi repertoárokból kiszoruló táncokat szeretnénk összegyűjteni.
Megítélésünk szerint napjainkban az efféle tiszta forrásból merítő előadásokra nagy szükség van, hiszen ezek által lehet közkinccsé hozzáférhetővé és élménnyé tenni a szellemi kulturális örökségünket.
A járványveszély miatt az előadás bemutatójának időpontja még bizonytalan.